Advanced

Missbruk av fenazepam--ny företeelse i Sverige. Bensodiazepinderivat från Ryssland gav svår intoxikation.

Mrozkowska, Jadwiga; Vinge, Ellen LU and Cedercrantz-Borna, Catharina LU (2009) In Läkartidningen 106(8). p.516-517
Please use this url to cite or link to this publication:
author
organization
publishing date
type
Contribution to journal
publication status
published
subject
keywords
Anticonvulsants: poisoning, Benzodiazepines: poisoning, Substance-Related Disorders: diagnosis, GABA Agents: poisoning, Asperger Syndrome: psychology, Substance-Related Disorders: etiology
in
Läkartidningen
volume
106
issue
8
pages
516 - 517
publisher
Sveriges Läkarförbund
external identifiers
  • PMID:19350785
ISSN
0023-7205
language
Swedish
LU publication?
yes
id
5880e963-4dc9-4ce1-9384-dc1c8e7320a6 (old id 1392357)
alternative location
http://ltarkiv.lakartidningen.se/artNo36221
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19350785?dopt=Abstract
date added to LUP
2009-05-06 09:35:47
date last changed
2016-04-16 07:01:10
@misc{5880e963-4dc9-4ce1-9384-dc1c8e7320a6,
  author       = {Mrozkowska, Jadwiga and Vinge, Ellen and Cedercrantz-Borna, Catharina},
  issn         = {0023-7205},
  keyword      = {Anticonvulsants: poisoning,Benzodiazepines: poisoning,Substance-Related Disorders: diagnosis,GABA Agents: poisoning,Asperger Syndrome: psychology,Substance-Related Disorders: etiology},
  language     = {swe},
  number       = {8},
  pages        = {516--517},
  publisher    = {ARRAY(0x90c09c0)},
  series       = {Läkartidningen},
  title        = {Missbruk av fenazepam--ny företeelse i Sverige. Bensodiazepinderivat från Ryssland gav svår intoxikation.},
  volume       = {106},
  year         = {2009},
}