Skip to main content

LUP Student Papers

LUND UNIVERSITY LIBRARIES

På gränsen till verkligheten : om social interaktion, identitet och etik i virtuella världar

Ilström, Jens LU (2025) MKVK04 20242
Media and Communication Studies
Department of Communication and Media
Abstract (Swedish)
Den här studien undersöker social interaktion i den virtuella verkligheten genom en fallstudie av ett sexuellt ofredande i den interaktiva teaterpjäsen AI-partiet. Genom en kvalitativ metod bestående av semi-strukturerade intervjuer och en tematisk analys av händelsen, utforskar studien hur interaktion i en virtuell verklighet skapar mening, samt vad som händer med vår interaktion i en miljö där gränsen mellan verklighet och illusion suddas ut. Fyra centrala dimensioner presenteras vilka erbjuder olika tematiska perspektiv på ämnet; den sociala, den interaktiva, den anonyma och den etiska dimensionen. Genom dessa teman introducerar studien två modifierade begrepp - essentiell responsivitet och den flerdimensionella hyperrealiteten - vilka... (More)
Den här studien undersöker social interaktion i den virtuella verkligheten genom en fallstudie av ett sexuellt ofredande i den interaktiva teaterpjäsen AI-partiet. Genom en kvalitativ metod bestående av semi-strukturerade intervjuer och en tematisk analys av händelsen, utforskar studien hur interaktion i en virtuell verklighet skapar mening, samt vad som händer med vår interaktion i en miljö där gränsen mellan verklighet och illusion suddas ut. Fyra centrala dimensioner presenteras vilka erbjuder olika tematiska perspektiv på ämnet; den sociala, den interaktiva, den anonyma och den etiska dimensionen. Genom dessa teman introducerar studien två modifierade begrepp - essentiell responsivitet och den flerdimensionella hyperrealiteten - vilka anpassar befintliga sociologiska och filosofiska teorier av Jean Baudrillard, Umberto Eco och Johan Asplund. Dessa nya begrepp tillämpas sedan i analysen där spännvidden mellan immersion och närvaro, hur identiteter förhandlas i gränslandet mellan den virtuella lekens fria form och den fysiska verklighetens etiska normer utforskas. I slutdiskussionen lyfter studien ett behov av nya etiska riktlinjer för de immersiva teknologierna och ringar in tre grundläggande principer för en posthuman etik i social VR. Denna fallstudie bidrar till en bredare diskussion om teknologins betydelse för mellanmänskliga sociala möten, och hur vi förstår varandra i en tilltagande medierad tillvaro. (Less)
Please use this url to cite or link to this publication:
author
Ilström, Jens LU
supervisor
organization
course
MKVK04 20242
year
type
M2 - Bachelor Degree
subject
keywords
Virtuell verklighet (VR), Social interaktion, Hyperrealitet, Responsivitet, Digital socialitet, Posthumanism, Interaktivitet, Etik
language
Swedish
id
9183761
date added to LUP
2025-02-19 09:19:17
date last changed
2025-02-19 09:19:17
@misc{9183761,
  abstract     = {{Den här studien undersöker social interaktion i den virtuella verkligheten genom en fallstudie av ett sexuellt ofredande i den interaktiva teaterpjäsen AI-partiet. Genom en kvalitativ metod bestående av semi-strukturerade intervjuer och en tematisk analys av händelsen, utforskar studien hur interaktion i en virtuell verklighet skapar mening, samt vad som händer med vår interaktion i en miljö där gränsen mellan verklighet och illusion suddas ut. Fyra centrala dimensioner presenteras vilka erbjuder olika tematiska perspektiv på ämnet; den sociala, den interaktiva, den anonyma och den etiska dimensionen. Genom dessa teman introducerar studien två modifierade begrepp - essentiell responsivitet och den flerdimensionella hyperrealiteten - vilka anpassar befintliga sociologiska och filosofiska teorier av Jean Baudrillard, Umberto Eco och Johan Asplund. Dessa nya begrepp tillämpas sedan i analysen där spännvidden mellan immersion och närvaro, hur identiteter förhandlas i gränslandet mellan den virtuella lekens fria form och den fysiska verklighetens etiska normer utforskas. I slutdiskussionen lyfter studien ett behov av nya etiska riktlinjer för de immersiva teknologierna och ringar in tre grundläggande principer för en posthuman etik i social VR. Denna fallstudie bidrar till en bredare diskussion om teknologins betydelse för mellanmänskliga sociala möten, och hur vi förstår varandra i en tilltagande medierad tillvaro.}},
  author       = {{Ilström, Jens}},
  language     = {{swe}},
  note         = {{Student Paper}},
  title        = {{På gränsen till verkligheten : om social interaktion, identitet och etik i virtuella världar}},
  year         = {{2025}},
}