Hur skapar vi den offentlighet vi vill ha?
(2025) In Historisk Tidskrift 145(4). p.827-836- Abstract (Swedish)
- De senaste decennierna har inneburit stora omvälvningar av den svenska offentligheten. Internets genomslag, de sociala medierna och smarta telefoner har i grunden förändrat hur vi tar till oss information om aktuella händelser och kunskap om det förflutna. Traditionell läsning har haft svårt att konkurrera med audiovisuella medier i den nya uppmärksamhetsekonomin. Vilka roller historiker ska ha och vilka plattformar vi ska verka på är långt ifrån givet.
I universitetsvärlden spelar historisk forskning med självklarhet fortsatt en stor roll. Men hur ser det ut utanför akademins väggar? I vilken utsträckning blir vi lästa och lyssnade på? Vad krävs för att den kunskap som vi tar fram ska vara en angelägenhet bortom... (More) - De senaste decennierna har inneburit stora omvälvningar av den svenska offentligheten. Internets genomslag, de sociala medierna och smarta telefoner har i grunden förändrat hur vi tar till oss information om aktuella händelser och kunskap om det förflutna. Traditionell läsning har haft svårt att konkurrera med audiovisuella medier i den nya uppmärksamhetsekonomin. Vilka roller historiker ska ha och vilka plattformar vi ska verka på är långt ifrån givet.
I universitetsvärlden spelar historisk forskning med självklarhet fortsatt en stor roll. Men hur ser det ut utanför akademins väggar? I vilken utsträckning blir vi lästa och lyssnade på? Vad krävs för att den kunskap som vi tar fram ska vara en angelägenhet bortom seminarieborden?
Kan vi föreställa oss ett 2030-tal där historiker tar större plats i offent-
ligheten? (Less)
Please use this url to cite or link to this publication:
https://lup.lub.lu.se/record/58704427-b213-4962-8f69-dddb59439885
- author
- Larsson Heidenblad, David
LU
and Lundberg, Björn
LU
- organization
- publishing date
- 2025
- type
- Contribution to journal
- publication status
- published
- subject
- keywords
- Forskningskommunikation, samverkan, offentlighet, historiker
- in
- Historisk Tidskrift
- volume
- 145
- issue
- 4
- pages
- 827 - 836
- publisher
- Svenska Historiska Foreningen
- ISSN
- 0345-469X
- language
- Swedish
- LU publication?
- yes
- id
- 58704427-b213-4962-8f69-dddb59439885
- alternative location
- https://www.historisktidskrift.se/index.php/june20/article/view/1316
- date added to LUP
- 2025-12-03 09:46:48
- date last changed
- 2025-12-11 14:45:24
@article{58704427-b213-4962-8f69-dddb59439885,
abstract = {{De senaste decennierna har inneburit stora omvälvningar av den svenska offentligheten. Internets genomslag, de sociala medierna och smarta telefoner har i grunden förändrat hur vi tar till oss information om aktuella händelser och kunskap om det förflutna. Traditionell läsning har haft svårt att konkurrera med audiovisuella medier i den nya uppmärksamhetsekonomin. Vilka roller historiker ska ha och vilka plattformar vi ska verka på är långt ifrån givet.<br/>I universitetsvärlden spelar historisk forskning med självklarhet fortsatt en stor roll. Men hur ser det ut utanför akademins väggar? I vilken utsträckning blir vi lästa och lyssnade på? Vad krävs för att den kunskap som vi tar fram ska vara en angelägenhet bortom seminarieborden?<br/>Kan vi föreställa oss ett 2030-tal där historiker tar större plats i offent-<br/>ligheten?}},
author = {{Larsson Heidenblad, David and Lundberg, Björn}},
issn = {{0345-469X}},
keywords = {{Forskningskommunikation; samverkan; offentlighet; historiker}},
language = {{swe}},
number = {{4}},
pages = {{827--836}},
publisher = {{Svenska Historiska Foreningen}},
series = {{Historisk Tidskrift}},
title = {{Hur skapar vi den offentlighet vi vill ha?}},
url = {{https://www.historisktidskrift.se/index.php/june20/article/view/1316}},
volume = {{145}},
year = {{2025}},
}